Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Paryż

Paryż mieści się w północnej części Republiki Francji, jest największym miastem, a za razem stolicą tego państwa. Obszar metropolii został podzielony na 20 dzielnic (arrondissements) o łącznej powierzchni 105 km2, zamieszkuje ją 2mln osób (aglomeracja - 12mln), na każdym kilometrze kwadratowym mieszka 24600 osób. Merem miasta jest Bertrand Delanoë.

Od setek lat Paryż znajduje się w centrum wydarzeń historycznych, politycznych i gospodarczych. W Europie i na świecie miasto kojarzone jest przede wszystkim z wieloma zabytkami, muzeami oraz jako światowa stolica architektury, mody, rozrywki, kultury i nauki.

Rocznie miasto odwiedza około 30 milionów turystów ze wszystkich kontynentów. Są to głównie Brytyjczycy, Amerykanie, Włosi, Niemcy, Rosjanie i Japończycy.

Niestety nie wszystkie aspekty życia i zwiedzania miasta są pozytywne. Poziom przestępczości od lat utrzymuje się na dość wysokim poziomie, a swobodne przemieszczanie utrudniają często zatłoczone drogi i środki komunikacji miejskiej. Nie da się także ukryć że paryskie ulice, parki i place nie należą do najczystszych. Wielu turystów doświadcza tzw. Syndromu Paryskiego, o którym więcej można przeczytać tutaj.

Od redakcji...
Stare hinduskie przysłowie mówi, że każdą podróż przeżywa się trzy razy - na początku planując, potem zwiedzając, a na końcu ją wspominając. Mamy nadzieję że nasza strona przyda się Wam przy każdym z tych etapów.