Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Sacre Coeur

Sacre Coeur czyli rzymskokatolicka Bazylika Najświętszego Serca położona jest na Montmartre - najwyższym paryskim wzgórzu skąd roztacza się malowniczy widok na większą część miasta. Świątynia została wzniesiona w stylu romańsko-bizantyjskim z białego wapienia, a dokładniej z trawertynu. Dzięki specyfice tego materiału elewacja nie szarzeje pomimo szkodliwego działania zanieczyszczeń i warunków pogodowych.

Bazylika powstała dzięki obietnicy dwóch katolickich biznesmenów, którzy obiecali sobie że jeśli miasto ocaleje z inwazji pruskiej wybudują imponująca świątynie dedykowaną Najświętszemu Sercu Jezusa. Paryż ocalał, a przyrzeczenie zostało spełnione.

Autorem projektu był francuski architekt Paul Abadie. Trwająca 39 lat budowa rozpoczęła się 16 czerwca 1875 natomiast zakończyła w roku 1914, jednak konsekrowano ją dopiero po zakończeniu I wojny światowej - 16 X 1919. W sumie koszty budowy wyniosły 42 mln franków czyli o 35 mln więcej niż na początku zakładano, środki pochodziły głównie z parafii katolickich z całego kraju.

Kopuły Sacre Coeur mają po 79m, wieża północna mierzy 84m. Znajduje się tam największy we Francji dzwon ważący 19 ton, jego serce waży 850kg, został ufundowany przez mieszkańców regionu Sabaudii w południowej Francji, stąd też wywodzi się jego nazwa La Savoyarde. Bazylika posiada ponadto największą na świecie mozaikę o powierzchni 475m kw. przedstawiającą motyw Deesis.

Informacje praktyczne

Stacje metra

Jules Joffrin, Lamarck Caulaincourt, Pigalle, Anvers, Abbesses

Autobusy

30, 31, 80, 85, Montmartrobus

Wstęp

bezpłatny

Godziny otwarcia

codziennie, 6.00 - 22.30

Zdjęcia

Sacre Coeur Sacre Coeur nocą.