Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Notre Dame

Usytuowana na rzecznej wyspie Île de la Cité gotycka katedra Notre Dame należy do grona najbardziej rozpoznawalnych świątyń na świecie. Budowa katedry rozpoczęła się w 1163 roku, kiedy to ówczesny biskup Paryża Maurice de Sully nakazał zburzenie Rzymskiej świątyni i wybudowanie na jej miejscu potężnej katedry sławiącej Matkę Boską (Notre Dame - Nasza Pani). Budowa świątyni zakończyła się około roku 1345.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem budowli jest fasada zachodnia składająca się z dwóch 70-metrowych wież, trzech portali oraz rozety przez którą światło słoneczne przedostaje się do wewnątrz. Katedra została wybudowana na planie krzyża, składa się z pięciu naw i długiego prezbiterium. Całość ma 48 metrów szerokości i 130 metrów długości, wysokość sklepienia nazwy głównej to 35 metrów. Oprócz rozety w części zachodniej wnętrze katedry oświetlane jest także przez liczne witraże oraz rozety południową i największą - północną.

Katedra Notre Dame była jedną z pierwszych konstrukcji w świecie w których budowniczowie zastosowali łęki oporowe - elementy konstrukcji odciążające sklepienie od sił parcia przenosząc je na przypory zewnętrzne.

Informacje praktyczne

Adres:
6 Parvis Notre-Dame
Place Jean-Paul II
75004 Paris
Stacje metra: Cité, Saint Michael, Hôtel de Ville, Châtelet
Stacje RER: St Michel
Wstęp: bezpłatny
Godziny otwarcia: 8:00 - 18:45 (19:15 w soboty i niedziele)
Strona internetowa: www.notredamedeparis.fr

Zdjęcia