Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Francja

Mapa Francji

Republika Francji usytuowana jest w zachodniej części Europy, od północy graniczy z Wielką Brytanią, od wschodu z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią i Włochami, od południa zaś z Hiszpanią i Andorą. Na obszarze 547 tys. km2 żyje 59 mln osób.

Na północy i centralnej części kraju dominują niziny, na południu rozciągają się Pireneje, z kolei na południowym wschodzie Alpy wraz z najwyższym szczytem Europy ? Mount Blanc (4807 m.n.p.m). We Francji występują dwie strefy klimatyczne: umiarkowany morski na północy oraz podzwrotnikowy morski na południu. Najdłuższymi rzekami są Loara (1020 km), Rodan (812 km) oraz Sekwana (776 km).

Największe miasta to oprócz Paryża Lyon, Marsylia, Bordeaux, Tuluza oraz Nicea. Państwo jest podzielone na 21 regionów administracyjnych (Paryż znajduje się w obrębie regionu Île-de-France).

Prezydentem Francji jest Nicolas Sarkozy, na czele prawicowego rządu stoi premier François Fillon. Kraj cechuje wysoko rozwinięta gospodarka, PKB na jedną osobę wynosi 24 tys. USD. Francja jest jednym z państw założycielskich Unii Europejskiej, należy także do innych organizacji m.in. G7, NATO czy ONZ.

Francja jest najczęściej odwiedzanym przez turystów krajem świata - rocznie liczba zagranicznych gości sięga 80 milionów.