Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Grande Arche

Grande Arche de la Fraternité (Wielki Łuk Braterstwa) położony jest w nowoczesnej dzielnicy biznesowej La Défense w północno-wschodnich rejonach Paryża. Wielki łuk uważany jest za młodszego brata Łuku Triumfalnego. Budowa konstrukcji została rozpoczęta w roku 1982, ukończono ją zaś w roku 1990. Głównym architektem był duński architekt Johann Otto von Spreckelsen, który zmarł 3 lata przed zakończeniem prac. Jego obowiązki przejął następnie Paul Andreu. W przeciwieństwie do Łuku Triumfalnego, Grande Arche nie symbolizuje sukcesów militarnych lecz idee ochrony praw człowieka i humanitaryzmu.

Wysokość obiektu to 110m, szerokość 108m, a głębokość 112m. Wymiary te czynią Grande Arche bryłą bardzo zbliżoną do sześcianu. Wewnątrz znajdują się centra konferencyjne, restauracja, galeria sztuki nowoczesnej oraz muzeum komputerów. Z tarasu na dachu budynku rozciąga się widok na wszystkie budowle leżące na osi Axe Historique, której ostatnim punktem jest właśnie Grande Arche. Oprócz tego łuk położony jest wraz z wieżami Eiffel'a i Montparnasse na osi najwyższych konstrukcji w mieście.

Fakty, liczby, ciekawostki

  • Elewację pokrywa 2,5 hektara szkła.
  • Na górę prowadzą 4 przeszklone windy.
  • Do budowy obiektu zużyto 300 000 ton betonu.
  • Pod Grande Arche znajduje się nowoczesna stacja metra, parking oraz przebiega podziemna autostrada.
  • W 1999 budowlę bez żadnych zabezpieczeń zdobył francuski wspinacz Alain Robert, który wspiął się już na ponad 70 innych wysokościowców.

Informacje praktyczne

Adres: Grande Arche
92800 Puteaux, France
Stacje metra: La Défense - Grande Arche
Wstęp:
€7,50 - dzieci
€9 - dorośli (Z kuponem rabatowym €1,50 taniej: pobierz i wydrukuj)
Godziny otwarcia: 10:00 - 20:00
Strona internetowa: www.grandearche.com

Zdjęcia

Wieża Eiffla.