Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Velib

velib

15 lipca 2007 roku władze Paryża wspólnie z przedsiębiorstwem transportowym, RATP zapoczątkowały zakrojony na szeroką skalę program Vélib’. Udostępnia on turystom i mieszkańcom miasta ponad 750 samoobsługowych punktów, w których można wypożyczać rowery. Obecnie liczba jednośladów wynosi 10 000, a już wkrótce zwiększy się do 20 000 dostępnych w 1450 punktach.

velib

Największą zaletą systemu jest brak obowiązku oddania pojazdu w tym samym miejscu, w którym został wypożyczony. Tak, więc wybierając się na wycieczkę po paryskich ulicach nie musimy się martwić, czy będziemy w stanie wrócić z powrotem.

Do korzystania z Velib konieczne jest posiadanie karty kredytowej. Za jej pośrednictwem wykupuje się specjalną subskrypcję na okres jednego dnia (1 euro), tygodnia (5 euro) lub roku (29 euro). Pierwsze 30 min jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten zostanie przekroczony, z karty kredytowej ściągane są opłaty (1h – 1 euro, 2h – 7 euro, 5h - 31 euro). W łatwy sposób można jednak tych opłat uniknąć – wystarczy, co pół godziny zwrócić rower na dowolny parking i już po kilku sekundach ponownie go wypożyczyć. W ten sposób za cały dzień korzystania z Velib zapłacimy tylko 1 euro.

Zdjęcia

Jeden z 750 parkingów.