Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Muzeum Orsay

Paryskie Muzeum d’Orsay, usytuowane na lewym brzegu Sekwany to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki.

Miejsce to (w 1978 wpisane na listę zabytków) początkowo pełniło rolę dworca kolejowego. W roku 1939 okazało się, że tamtejsze perony nie są przystosowane do nowych pociągów, w związku czym dworzec został zamknięty.

W czasie II wojny światowej budynek zaadaptowano jako punkt, w którym dokonywano zbiórek na rzecz jeńców wojennych i z którego wysyłano do nich paczki; następnie przekształcono go w ośrodek, który pomagał wyzwoleńcom.

Dalsze losy gmachu wiązały się z pełnieniem przez niego funkcji teatru Renault-Barrault oraz domu aukcyjnego (słynny Hôtel Drouot). Doskonale oddał on także niezwykły klimat kafkowskiej powieści „Proces”, stanowiąc tło do filmowej adaptacji dokonanej przez Orsona Wellesa.

Od roku 1989 budynek funkcjonuje jako Muzeum Sztuki XIX w., w którym (na powierzchni 45tys. m kw.) zwiedzający mogą podziwiać eksponaty sztuki użytkowej, rzeźby, fotografii, malarstwa, grafiki. To właśnie tutaj znajduje się największa kolekcja arcydzieł mistrzów impresjonizmu i postimpresjonizmu, takich jak: Renoir, Gaugain, Van Gogh, Monet, Sisley, Cézanne.

Dyskusji nie podlega fakt, iż budynek sam w sobie stanowi prawdziwe dzieło sztuki – jego eklektyczna kamienna fasada, rzeźby (m.in. te stanowiące personifikację kontynentów), niezwykle piękne, bogato zdobione zegary, sprawiają, że jest to jedno z piękniejszych muzeów Europy, które naprawdę warto odwiedzić.

Zdjęcia

Informacje praktyczne

Lokalizacja

Metro: Solférino
Stacja RER: Musée d'Orsay

Godziny otwarcia

Od wtorku do niedzieli 9.30 - 18.00
W poniedziałki muzeum nieczynne.
W czwartki muzeum czynne do 21.45

Ceny biletów

Normalny: €8,00
Ulgowy: €5,50 (osoby w wieku 18-25 lat)
Bezpłatny: €0,00 (osoby w wieki poniżej 18 lat)