Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Jak dotrzeć do Paryża

Stolica Francji w linii prostej oddalona jest od miast centralnej Polski o około 1300 kilometrów. Najczęściej wybieranym przez turystów z Polski środkiem transportu jest lot samolotem lub przejazd autokarem, rzadziej prywatnym samochodem lub pociągiem z przesiadką w jednym z europejskich miast.

Samolotem

Paryż obsługiwany jest przez 3 międzynarodowe lotniska: Charles de Gaulle – Roissy (główny port lotniczy Paryża), Orly (obsługuje loty krajowe i kontynentalne) oraz Beauvais (przeznaczone dla linii niskokosztowych). Loty z Polski do Paryża obsługiwane są przez warszawskie Okęcie oraz większość lotnisk regionalnych tj. Katowice, Kraków, Gdańsk, Poznań, Rzeszów, Szczecin.

Przelot w obie strony liniami tradycyjnymi (LOT, AirFrance) kosztuje zwykle 600-1200 złotych. Kupując bilet z odpowiednim wyprzedzeniem na lot liniami niskokosztowymi (WizzAir, RyanAir), możemy zapłacić od 100 do 400 złotych (w obie strony).

Szczegółowe informacje znajdują się na podstronie: lotniska Paryża.

Autokarem

Z większości dużych polskich miast kursują także autokary. Bilet w obie strony kosztuje na ogół od 300 do 600 złotych. Podróż z Warszawy trwa około 23-24 godzin, z województw zachodnich czas ten skraca się do około 20 godzin.

Do firm transportowych zapewniających połączenia z Paryżem należą Eurolines (najpopularniejsza), Sindbad, Interbus, Eurobus, Nord i inne.

Paryskie biuro Eurolines znajduje się przy Bagnolet, nieopodal stacji metra Gallieni (czynne codziennie 6:00-23:00).

Samochodem

Najkrótsza trasa z Polski wiedzie przez Niemcy oraz Belgię. Przez większość czasu poruszamy się autostradami, z racji tego podróż jest bardzo komfortowa i bezpieczna, jednak może wydawać się monotonna.

Dookoła paryskiej metropolii wiedzie wielopasmowa autostradowa obwodnica, zwana Périphérique – BP.

Z racji ogromnych korków, poruszanie się samochodem po ścisłym centrum miasta nie jest wskazane. Najlepszą praktyką wydaje się być zaparkowanie przy jednej z podmiejskich stacji metra lub kolei RER i poruszanie się po mieście komunikacją miejską. Większość ulic była projektowana jeszcze przed nastaniem epoki motoryzacji, dlatego poruszanie się po nich jest bardzo powolne, a znalezienie parkingu w niektórych miejscach graniczy z cudem.

Odległości Paryża od największych polskich miast (w linii prostej):
Warszawa – 1370 km
Katowice – 1210 km
Kraków – 1280 km
Poznań – 1100 km
Gdańsk – 1280 km
Białystok – 1530 km
Wrocław – 1080 km

Pociągiem

Podróż pociągiem z Polski jest dosyć skomplikowana i wymaga co najmniej jednej przesiadki – w Kolonii, Berlinie lub Amsterdamie – skąd kursują superszybkie pociągi Thalys oraz TGV. Łączny czas podróży wynosi około 14 godzin, a cena biletu w porównaniu z innymi środkami transportu nie wydaje się być atrakcyjna. Opcję podróży pociągiem polecamy zatem jedynie kolejowym zapaleńcom.