Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Disneyland

Jedyny europejski Disneyland położony jest w podparyskiej miejscowości Marne-la-Vallée. Otwarty w 1992 roku park rozrywki jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w całej Francji i Europie. Na całość Disneylandu składają się dwa wesołe miasteczka, aleja handlowa, siedem hoteli, stacja kolejowa oraz pole golfowe.

Noclegi w Disneylandzie

Disneyland Park

Pierwsze z wesołych miasteczek – Disneyland Park – składa się z czterech krain tematycznych oraz łączącej je głównej alei.

Main Street – Aleja Główna

Main Street to główna aleja parku, którą można dotrzeć do każdej z czterech krain. Stylizowana jest na amerykańską ulicę lat 20. Przy Main Street znajdują się m.in. ratusz, sklepy, restauracje, tory wyścigowe oraz główna stacja kolejki kursującej po całym parku.

Frontierland – Kraina Dzikiego Zachodu

Znajdziemy tutaj banki, salony, kowbojów, złoczyńców oraz wszystko co związane z gorączką złota i atmosferą dzikiego zachodu – ale nie tylko. Do najważniejszych atrakcji należą także dom strachów, sztuczne jezioro z prawdziwymi statkami parowymi prosto z epoki Tomka Sawyera, miasteczko Pocahontas, czy zapierająca dech w piersiach górnicza kolejka górska.

Adventureland – Kraina Przygód

Na Krainę Przygód składają się: mini-miasto z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy inspirowane historią Aladyna, sklepy i restauracje związane z filmem Disneya „Król Lew”, azjatycka dżungla z kolejką górską Indiany Jonesa i wreszcie największa część w klimacie „Piratów z Karaibów”.

Fantasyland – Kraina Fantazji

Przeznaczona głównie dla dzieci kraina baśni i fantazji. Głównym obiektem jest tutaj górujący nad całym parkiem zamek Śpiącej Królewny. Pozostałe części poświęcono Królowej Śniegu, Piotrusiowi Panu, Pinokiu, Alicji w krainie czarów (labirynt) oraz innym postaciom i bajkom dla najmłodszych.

Discoveryland – Kraina Odkrywców

Określana także krainą przyszłości. Oferuje następujące atrakcje: Statek Kosmiczny, Kosmiczna kolejka górska „Space Mountain: Mission 2”, Karuzela Międzyplanetarna, Tor Samochodowy „Autopia”, Symulator wyprawy w kosmos „Star Tours”, „Capitan EO” – film 4D z Michaelem Jacksonem.

Disneyland z lotu ptaka.

Fakty, ciekawostki, rekordy

 • Czwarta najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna na świecie
 • 15 mln odwiedzających rocznie (2010 r.)
 • 19 km kwadratowych powierzchni
 • 53 atrakcje przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych
 • Paryski Disneyland jest jedynym na świecie, w którym można kupić alkohol
 • Krążą pogłoski jakoby wybudowany w szczerym polu Disneyland miał problemy z plagami myszy (i nie są to bynajmniej Myszki Miki)
 • The Newport Bay Club jest największym hotelem w Europie Zachodniej
 • Pokazy fajerwerków w Disneylandzie chronione są aż pięcioma patentami
 • W zasięgu 2 godzinnego lotu od Disneylandu mieszka 320 milionów osób
 • Pracuje tutaj 14 500 pracowników
 • Do dyspozycji gości oddano 5 800 pokoi hotelowych
 • Ponad 50% gości stanowią Francuzi, 12% Brytyjczycy, 12% turyści z krajów Beneluksu, 9% Hiszpanie oraz 4% Włosi

Informacje praktyczne

Dojazd

Park jest położony w odległości 35 kilometrów na wschód od centrum Paryża, skąd najlepiej udać się pociągiem RER - linia A4 do stacji Marne-la-Vallée Chessy (Disneyland).

Noclegi

Do dyspozycji odwiedzających Disneyland udostępniono kilkanaście hoteli różnego standardu. Rezerwacji internetowej wybranego hotelu można dokonać TUTAJ.

Bilety wstępu

Najbardziej opłacalną formą kupna biletów jest rezerwacja internetowa.

Dzieci 3-11 lat

1 dzień, jeden wybrany park - 43 EUR
1 dzień, oba parki - 54 EUR
2 dni, oba parki - 95 EUR
3 dni, oba parki - 118 EUR

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat

1 dzień, jeden wybrany park - 51 EUR
1 dzień, oba parki - 62 EUR
2 dni, oba parki - 112 EUR
3 dni, oba parki - 139 EUR