Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Ciekawostki

  • Paryżanie bardzo niechętnie reagują na mieszanie się nowoczesności z tradycyjną architekturą, dlatego też w centrum miasta praktycznie nie zobaczymy wieżowców. Wszystkie drapacze chmur zbudowane są z dala od centrum w nowoczesnej dzielnicy La Defense. Z niechęcią mieszkańców spotkały się także na początku swojego istnienia m.in. wieża Eiifla, piramida Luwru czy centrum Pompidou (złośliwie nazywane "Rafinerią w centrum Paryża").
  • Motyw Paryża pojawia się w setkach filmów m.in. "Zakochany Paryż", "Francuski pocałunek", "Kod da Vinci", "Paryż, Teksas", "Amelia", "Pachnidło", "13 Dzielnica", "Ratatuj", "Moulin Rouge!", "Vidocq".
  • Do 1930 roku wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie.
  • 54% dzieci rodzących się w Paryżu ma czarną skórę.
  • Umiejscowienie zbudowanego kilkanaście lat temu łuku Grande Arche zostało wybrane tak aby można było zobaczyć stamtąd Łuk Triumfalny i na odwrót.
  • Największa po II wojnie światowej operacja ewakuacji dzieł sztuki miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź.
  • Victor Hugo mawiał: „Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.”

Syndrom paryski

Wielu turystów (zwłaszcza Japończyków) podczas pierwszego zetknięcia z Paryżem przeżywa mniejsze lub większe rozczarowanie, szara rzeczywistość konfrontuje się z pięknymi wyobrażeniami z filmów czy literatury. Wrażenie to potęgowane jest dodatkowo przez barierę językową, a także zmęczenie podróżą.Szczęśliwie na ogół po kilku lub kilkunastu godzinach wszystko wraca do normy i w pełni możemy cieszyć się urokami tego wspaniałego miasta.

Axe historique

Axe historique to ciągnąca się z centrum w kierunku północno-zachodnim oś na której znajduje się kilkanaście najważniejszych zabytków i miejsc miasta. Na mierzącej 10 km linii położone są m.in. Luwr, ogrody Les Tuileries, Place de la Concorde (plac Zgody), Pola Elizejskie, Pałac Elizejski, Pałac Kongresowy, Łuk Triumfalny, Łuk Grande Arche i wiele innych. Przy dobrej przejrzystości powietrza można, w zależności od miejsca w którym jesteśmy, dojrzeć początkowe lub końcowe punkty osi.