Położenie
48°N 2°E
Mieszkańcy
2,2 mln
Powierzchnia
105 km2
Burmistrz
B. Delanoë
Założenie
III w. p.n.e.

Sekwana

La Seine czyli Sekwana jest trzecią pod względem długości rzeką we Francji, jej długość wynosi 776 km. Źródło rzeki znajduje w środkowo-zachodniej części kraju, nieopodal Dujon, uchodzi do kanału La Mache w Hawrze, w regionie Górna Normandia. Oprócz Paryża i Hawru głównymi miastami przez które przepływa Sekwana są Rouen i Troyes. Rzeka znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W okolicach Paryża jej średnia głębokość wynosi 8m, tak więc żegluga statków i barek transportujących surowce i towary nie jest utrudniona.

Od 2001 roku każdego lata w samym centrum Paryża bulwary biegnące wzdłuż rzeki przeistaczają się w piaszczystą plaże, z której co roku korzysta kilka milionów turystów i mieszkańców miasta. Niestety z powodu zanieczyszczeń i dużego ruchu statków kąpiel jest zabroniona, pomimo tych ograniczeń warto jednak chwilę odpocząć od zwiedzania leżąc i opalając się na rozgrzanym piasku, zwłaszcza że przyjemność ta nic nie kosztuje.

Ciekawym urozmaiceniem podczas wycieczki do Paryża może być podziwianie miasta z perspektywy rzeki, na statku wycieczkowym. Szczegółowe informacje na te temat znajdziecie na podstronie poświęconej Batobusom.

Sekwana
Plaża nad Sekwaną